Четверг, 21.11.2024, 13:51
Приветствую Вас Гость | RSS
Главная » 2011 » Август » 8 » Судовий збір замість державного мита. Закон прийнято…
17:32
Судовий збір замість державного мита. Закон прийнято…

Кодексом адміністративного судочинства та Цивільним процесуальним кодексом України передбачена сплата судового збору при зверненні до суду з позовними заявами, апеляційними чи касаційними скаргами тощо.

Водночас положеннями вказаних кодексів передбачено, що до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, судовий збір при зверненні до суду сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством для державного мита, а саме урядовим Декретом N 7-93 від 21.01.93 р. з наступними змінами та доповненнями.

І ось, нарешті, ВРУ прийняла Закон, що визначив правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Насамперед Закон визначає, що судовий збір почне справлятися з 1 листопада 2011 року за наступні види дій:

- подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством;

- подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України;

- видачу судами документів.

На відміну від державного мита, що сьогодні вираховується у неоподатковуваних мінімумах доходів громадян (нмдг=17 грн.), розмір судового збору прив’язується до мінімальної заробітної плати за місяць (МЗП), встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, та/або встановлюється у відсотковому співвідношенні до ціни позову.

Так, наприклад, бажаючі подати до суду позовну заяву майнового характеру змушені будуть заплатити 1% ціни позову, але не менше 0,2 МЗП та не більше 3 МЗП. У період з 1 листопада по 31 грудня поточного року МЗП становитиме 941 грн., отже, розмір судового збору коливатиметься від 188,2 до 2823 грн. (для порівняння: сьогодні за подання таких позовів треба сплатити мито від 51 до 1700 грн.). Це ж стосується і спорів щодо поділу майна при розлученні.

Саме ж розлучення через суд коштуватиме 94,1 грн. (сьогодні - 8,5 грн).

Що стосується позовів про відшкодування моральної шкоди, то з одного боку, мінімальну суму, яку має заплатити позивач, збільшено (було 17 грн., а стало 0,2 МЗП), але є і зворотня сторона медалі. На сьогодні в Україні у справах зазначеної категорії встановлено три розміри мита в залежності від ціни позову – чим більше відшкодування вимагається, тим більший відсоток треба заплатити (якщо ціна позову до 1700 грн. – 1%, від 1700 до 170 000 грн. – 5%, понад 170 000 грн. – 10%). Однак з набранням чинності новоприйнятим Законом така градація буде відсутня, і особа зможе вимагати будь-яке відшкодування моральної шкоди, сплативши судовий збір у розмірі лише 1% від суми позову, до того ж він не може бути більше 3 МЗП (і, повторимося, менше 0,2 МЗП).

Для прикладу розглянемо ситуацію, коли позивач вимагає відшкодування моральної шкоди у розмірі 300 000 грн. Якщо він подає такий позов зараз, то має сплатити 30 000 грн. держмита (10%). Якщо таку заяву буде подано після 1 листопада, судовий збір становитиме лише 2 823 грн. (1% - це 3 000 грн., що перевищує 3 МЗП).

Якщо ж ціна позову, наприклад, 15 000 грн., то зараз треба було б заплатити 750 грн. (5%), а з 01.11.2011 р. – 188,20 грн. (1% - 150 грн., але це менше ніж 0,2 МЗП).

При зверненні до господарського суду Закон передбачає сплату судового збору у значно більших розмірах порівняно з цивільним судочинством, що, на думку законодавців, має простимулювати суб’єктів господарювання до дотримання договірної дисципліни.

Серед іншого, Закон передбачає сплату судового збору за подання заяви про забезпечення доказів або позову у розмірі 94,1 грн., за роздрукування технічного запису судового засідання - у розмірі 5 грн. за кожний аркуш тексту на папері формату А4, та за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання - у розмірі 15 грн.

Що стосується пільг зі сплати судового збору, то в новому Законі, як і в Декреті, є перелік випадків, коли особи звільняються від цього обов’язку, але і він зазнав деяких змін.

Наприклад, вже не будуть звільнятися від сплати збору позивачі за позовами, що випливають з авторського права, а також з права на відкриття, винахід. В той же час до переліку потрапили законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп.

Крім того, Закон містить низку змін до Господарського процесуального, Цивільного процесуального кодексів, Кодексу адміністративного судочинства України, Декрету КМУ "Про державне мито", а також деяких законів України. Зокрема, з 1 листопада цього року зникне така складова судових витрат як витрати на інформаційно-технічне забезпечення.

------------------------

Закон України "Про судовий збір" (N 3674-VI від 08.07.2011 р.)

Офіційна публікація: "Голос України" N 142 від 03.08.2011 р.

Дата набрання чинності: 01.11.2011 р.

Просмотров: 2664 | Добавил: vaso | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: