Четверг, 21.11.2024, 13:51
Приветствую Вас Гость | RSS
Главная » 2011 » Август » 8 » Закон N 3609: ГЛОБАЛЬНІ ЗМІНИ
17:03
Закон N 3609: ГЛОБАЛЬНІ ЗМІНИ

Закон N 3609: ГЛОБАЛЬНІ ЗМІНИ

 

Президент України підписав Закон N 3609-VI, який вносить численні корективи у вітчизняне податкове (і не тільки) законодавство, зокрема Податковий кодекс (далі – ПКУ). Він являє собою цілину фундаментальних норм, з якими не вдасться познайомитися одним махом. Тому, виключно для простоти їх сприймання, ми розіб’ємо наш коментар до Закону на декілька частин. Перша з них – щодо сплати податку на доходи фізосіб, перевірок та штрафів.

6 серпня набирає чинності більша частина норм Закону N 3609-VI.

 

Найголовніші зміни в ПДФО (набирають чинності з 06.08.2012 р.)

 

1. Уточнено визначення бази оподаткування ПФДО. Нею є загальний оподатковуваний дохід. В свою чергу загальний оподатковуваний дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Якщо платник має право на використання податкової знижки, базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу на суми податкової знижки.

Базою оподаткування для доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю є чистий річний оподатковуваний дохід.

 

2. Змінилася база оподаткування ПДФО при нарахуванні винагороди за ЦПД. Так, п. 164.6 ПКУ доповнено новим абзацом наступного змісту: при нарахуванні доходів у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму єдиного соцвнеску.

 

3. З невиплаченого доходу потрібно сплачувати ПДФО. Тож якщо податковий агент нараховує дохід, але його не виплачує, податок має бути утриманий і перерахований до бюджету протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.

 

4. Правом на податковий кредит (знижку) можна скористатися протягом року, наступного за звітним. Дана норма передбачає, що платник податку може скористатися правом на податкову знижку до кінця року, наступного за звітним. Для цього фізособа має подати до місцевої податкової декларацію і запастись відповідними підтверджуючими документами. До внесення цих змін строк подання декларації обмежувався 1-м травня року, наступного за звітним.

 

5. Не підлягає оподаткуванню сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фіндопомоги. Згідно з п. 14.1.257 ПКУ сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, розглядається як безповоротна фінансова допомога. Але в цілях оподаткування ПДФО сума таких процентів не розглядається як оподатковуваний дохід. Хоча нечіткість цієї норми може ввести в оману.

 

6. Сума допомоги по вагітності та пологах не оподатковується ПДФО. Час від часу це питання підіймалося та обговорювалося з новою силою, але все рівно компетентні органи доходили висновку, що така допомога не має оподатковуватися (див. лист ДПАУ N 6326/7/17-0717 від 04.03.2011 р. та лист комітету ВРУ з питань податкової та митної політики N 04-27/108 від 23.02.2011 р.). Тепер такого питання не виникатиме, адже це чітко встановлено у ПКУ.

 

7. Прописано механізм застосування 17%-го ПДФО у разі декларування податку. Ставка 17% застосовується до частини середньомісячного річного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімалки. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, що перевищують десятикратний розмір мінімалки, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи у звітному році.

 

8. Особливості оподаткування доходів окремих категорій платників податку. Одинокі матері (батьки), вдови (вдівці) або опікуни, піклувальники, особи, які утримують дитину-інваліда, одержують 150%-ву пільгу у розрахунку на кожну дитину. При цьому дохід, що дає право на соппільгу, визначається згідно з п. 169.4.1 ПКУ та збільшується кратно кількості дітей віком до 18 років.

 

9. Визначено порядок оподаткування інвестиційного прибутку від операцій з деривативами. Він розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку за операціями з деривативами (похідними інструментами), включаючи отримані суми періодичних або разових виплат, передбачених умовами контрактів (договорів), та документально підтвердженою сумою, сплаченою платником податку іншій стороні такого контракту (договору) з деривативами (похідними інструментами), в тому числі сплаченими сумами періодичних або разових виплат, які передбачені умовами контракту (договору).

Документальним підтвердженням (первинним документом) доходів та витрат за операціями з інвестиційними активами, укладеними в електронній формі на фондовій біржі для клієнтів - учасників фондової біржі, визнається звіт торговця цінними паперами (брокера), який формується на базі біржового звіту та договору на брокерське обслуговування.

 

10. Сплата податку при продажу (міні) нерухомого майна. Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:

а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;

б) особою, у власності якої перебував об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. Фізична особа зобов'язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.

При цьому, у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна резидентами та нерезидентами, посвідчення договорів дарування чи видачі свідоцтв про право на спадщину нерезидентам податок сплачується за місцем нотаріального посвідчення таких договорів (одержання свідоцтв). В інших випадках податок має сплачуватися за податковою адресою платника податку.

 

11. Оподаткування рухомого майна. Виключено норму, яка передбачала оподаткування доходу від продажу майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта та не нижче 25% вартості такого ж нового об'єкта рухомого майна. Відтак, дохід від продажу об’єкта рухомого майна визначатиметься виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта. Крім того, відтепер в кодексі чітко прописано, що черговість продажу майна зазначатиме сам платник у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

 

12. Спадкоємці, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО, можуть не подавати річну декларацію. Але за умови відсутності інших доходів, які підлягають декларуванню. 

 

13. Підприємець може протягом року зменшувати авансовий платіж з ПДФО. Так, у разі зменшення суми отриманого доходу за попередній календарний квартал поточного року більше ніж на 20% у порівнянні з очікуваною сумою доходу на такий квартал платник податку має право зменшити суму авансового платежу, що підлягає сплаті у наступний строк пропорційно зменшенню суми зазначеного доходу. Для цього підприємець до настання строку сплати авансового платежу має подати заяву довільної форми, що містить розрахунок зменшення суми авансового платежу та пояснення обставин, що призвели до зменшення суми отриманого доходу.

 

14. Підтвердження підприємницького статусу. ПДФО не утримується, якщо підприємець отримує дохід у межах обраних ним видів діяльності та за умови надання підприємцем КОПІЇ документа, що підтверджує його реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності.

 

Про дрібниці...

 

1. Не оподаткується ПДФО вартість майна (будь-якого!), а також сума грошової допомоги, що надаються дітям-сиротам чи дітям, позбавленим батьківського піклування. Раніше п. 165.1.23 ПКУ передбачав не оподаткування податком виключно вартості одягу, взуття, а також суми грошової допомоги, наданої таким особам.

 

2. Уточнено, що оподаткуванню не підлягає сума стипендії, включаючи нараховану суму індексації, якщо її розмір не перевищує місячного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

 

Зміни в ПДФО, які набирають чинності з 01.01.2012 р.

 

1. Дохід від операцій з конвертації цінних паперів не підлягає оподаткуванню. Але при умові, що їх обмін здійснюється за звичайними цінами або за вартістю чистих активів у розрахунку на один цінний папір, які не призводять до відчуження інвестицій та проводяться з цінними паперами ІСІ, що перебувають в управлінні однієї компанії з управління активами.

 

2. Внесено корективи до ставок ПДФО. За ставкою 5% буде оподатковуватися дохід, що виплачується (нараховується) емітентом внаслідок викупу (погашення) цінних паперів інституту спільного інвестування, який визначається як різниця між сумою, отриманою від викупу, та сумою коштів або вартістю майна, сплаченою платником податку продавцю (у тому числі емітенту) у зв’язку з придбанням таких цінних паперів, як компенсація їх вартості.

 

3. Професійний торговець цінними паперами – податковий агент платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами. Методику визначення інвестиційного прибутку професійним торговцем цінними паперами при виконанні функцій податкового агента пропише Мінфін спільно з центральним органом виконавчої влади, який здійснює державне регулювання ринку цінних паперів.

 

4. Дохід, отриманий від продажу успадкованого нерухомого майна (житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України), не підлягає оподаткуванню. При цьому, навіть якщо успадковане майно не перебуває у власності платника податку три роки.

 

Перевірки

 

1. Змінами до пп. 75.1.3 ПКУ передбачено, що до введення в дію положень щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва (а це може статися вже у жовтні, якщо буде прийнято та підписано відповідний закон, проект якого N 8521 ми детально розглядали раніше) НЕ ПРОВОДИТЬСЯ ФАКТИЧНА ПЕРЕВІРКА фізичної особи - підприємця, яка не зареєстрована платником ПДВ, та юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, що передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку (тобто за 10%-ою ставкою єдиного податку).

Треба зазначити, що тимчасовий мораторій на перевірки вищевказаних суб’єктів прописано не тільки в податковій сфері, але й у Законі "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (N 877-V від 05.04.2007 р.), за умови, що їх діяльність не віднесена до високого ступеня ризику відповідно до цього ж Закону. Виключенням стануть лише позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного законодавства та позапланові перевірки органами захисту прав споживачів за скаргами споживачів, а для суб’єктів, що здійснюють діяльність середнього ступеня ризику, – ще й планові та позапланові перевірки органами ПФУ.

 

2. Для допуску до фактичної або документальної виїзної перевірки посадові особи органу ДПС мають пред'явити або надіслати у випадках, визначених ПКУ, не тільки направлення на перевірку, підписане керівником органу ДПС (його заступником), але ще й копію наказу про проведення перевірки та службові посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Нагадаємо, що тільки непред'явлення (або ненадіслання) цих документів чи оформлення їх з порушенням вимог є підставою для недопущення представників ДПС до проведення перевірки.

 

3. З 1 січня 2012 року великі платники податків будуть зобов’язані надавати при перевірках копії первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності тощо в електронному вигляді тільки в тому випадку, якщо центральним органом ДПС буде визначено загальний формат та порядок подачі такої інформації.

 

Штрафи

 

1. Нарешті в ПКУ (п. 11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення") буде чітко встановлено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм п. 7 цього підрозділу, що встановлює одногривневий штраф за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 р.).

 

2. Не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому (раніше - у другому і третьому) календарних кварталах 2011 року.

 

3. Ст. 106 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (N 1058-IV від 09.07.2003 р.) доповнено нормою, згідно з якою фізособи-спрощенці звільняються від всіх фінсанкцій та стягнень за несплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, підлягають списанню вже нараховані, але ще не сплачені фінансові санкції.

 

4. До платників податку не застосовуватимуться штрафні санкції (фінансові санкції, штрафи), пеня, адмінстягнення за помилки при заповненні декларації з ПДФО (наприклад, неправильне визначення загальної суми доходів або суми податку).Не каратимуть і за несвоєчасне її подання.

Хто призабув, то таку декларацію бухгалтери мали подавати у перші місяці цього нелегкого податкового року. Але вона не виправдала сподівань контролерів і вже у квітні перестала існувати (див. Закон України N 3221-VI від 07.04.2011 р. та наказ ДПАУ N 225 від 19.04.2011 р.).

Якщо ДПС все ж нарахувала санкції за такі порушення, але платник їх не сплатив, то вони підлягають списанню. Тож, як бачимо, у нашому законодавстві поспішати не можна.

------------------------

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" (N 3609-VI від 07.07.2011 р.)

Офіційна публікація: "Голос України" N 144 від 05.08.2011 р.

Дата набрання чинності: 06.08.2011 р., за винятком деяких положень

Просмотров: 1638 | Добавил: vaso | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: